Skip to content

Ügyintézés Azonnal

Nyugdíjba vonuláshoz kapcsolódó nehézségek amire érdemes figyelni!

A nyugdíj igénylés nem egy papír kitöltéséből  és benyújtásából áll, annál sokkal összetettebb.

Hogyan lehet időben  megtervezni a várható nyugdíj összegét, és felkészülni  a nyugdíjas évekre?

A nyugdíjba vonulásra időben fel kell készülni, előre  megtervezve  az időskor megélhetéshez szükséges  feltéleket.

Sok estben  a nyugdíjba vonulók újságokban, vagy online felületeken  olvasott információk alapján maguk próbálják  a teljes körű nyugdíj ügyintézési folyamatot lebonyolítani. Nem sejtve, hogy hazai  és nemzetközi érintettségű teljes körű nyugdíjhoz kapcsolódó ügyintézés milyen nehézségekkel és  buktatókkal jár illetve veszélyeket rejt ,amiket utólag nem lehet javítani , illetve vissza fordítani.

Altalánosan az emberek úgy gondolják, hogy  a nyugdíj előtt álló kitölt egy nyugdíj igényléshez szükséges nyomtatványt, amit elektronikus úton  személyesen  nyújt be, és rövid időn  belül megállapításra kerül a nyugdíja. 

(A nyugdíj előtt álló abban a hitben  van hogy, a hivatal rendszerében a kezdetektől napjainkig minden ehhez szükséges adat pontosan évekre visszamenőleg  rendelkezésre áll ami sok  esetben nem igaz. ) Hiszen a hivatal  nyilvántartása évtizedekre visszamenőleg hiányos,  illetve téves ami abból ered ,hogy az adatszolgálatásra szolgáló járulék kartonok sérültek, vagy azóta megszűnt munkáltatók nem adtak  le annak idején a dolgozóikról 1988.-tól éves szintem járulékigazolást.

Alap esetben ahhoz, hogy minél előbb megállapítsák  a  nyugdíjat az igénylő részére számos igazolás és adatszolgálatás  szükséges. ( a munkaviszony kezdetétől a nyugdíjba vonulást megelőző napig, ami a hivatali nyilvántartásban  hiányosan áll rendelkezésre szolgálati idő  és járulék adatokra vonatkozásában).

Azok az adatok amik a nyugdíj megállapításhoz nem állnak rendelkezésre a hivatal részéről a nyugdíj előtt állónak kell hitelt érdemlő módon igazolni, pl: 1988.-tól napjainkig bármelyik időszakban hol dolgozott, éves szintem mennyit keresett. 

Abban az esetben ha ez nem történik meg a nyugdíjmegállapításnál nem kerül figyelembe vételre ez az időintervallum vagy éves kereset, sőt a nyugdíjmegállapító határozatban kieső időként vagy hiányzó  éves kereset ként szerepel.

A nyugdíj igény benyújtástól a végleges nyugdíjmegállapító határozatig a jogszabály  szerint, minimum 60 nap telik el, ami meghosszabbodik akkor,  ha az igénylőt a hivatal adatpótlásra vagy hiteles dokumentumok benyújtásra szólítja fel. 

Nemzetközi érintettségű ügyeknél, minden esetben hivatalból megkeresésére kerül az ügyben érintett külföldi szerv, akinek  az érvényben lévő nemzetközi jogszabályok szerint vissza kell igazolni a magyar szerv részére a külföldön ledolgozott időszakot. Ennek hiányában az illetékes nyugdíj osztály nem állapíthat meg sem végleges öregségi nyugdíjat, illetve 40 év után járó nők kedvezményes öregségi nyugdíját. Ebből kifolyólag sokszor gyakorlatban is azzal szembesül  az éritett, hogy a nemzetközi érintettségű magyar  ügyek elbírálása hosszú időt vesz igénybe ami 1-2 évig is elhúzódhat. Fontos, hogy a korhatáros öregségi nyugdíjigényt terjesztett elő,  rendelkezik a jogszabályban előírt 15 illetve 20 év hazai szolgálati idővel úgy a külföldi válasz beérkezéséig az igénylő részére a hivatal nyugdíj előleget állapít meg.

A magyar  végleges nyugdíjmegállapító határozat kézhezvétele után sokszor  a nyugdíjas csalódott mert nem annyi nyugdíjat állapítottak meg a részére mint amennyire ő  számított! 

Sajnos  számos esetben a kevesebb összegű nyugdíj hiányos szolgálati idő, illetve téves kereseti adatokból ered, amivel az igénylő a végleges határozat átvétele után szembesül. de nem látja át, hogy ez miből adódik. 

Tekintettel arra, hogy a jelenleg érvényben lévő nyugdíj jogosultságra, illetve megállapításra vonatkozó jogszabályok (amelyeket minden nyugdíjba vonuló esetében alkalmaznak,) az átlag ember számára átláthatatlanok, így nem  világos, hogy miért lett annyi a végleges nyugdíj összege mint ami a hivatal által kiadott határozaton szerepel és hol lehet a hiba. 

A nyugdíjmegállapító határozatból sok esetben kizárólag szakember tudja a részletesen elmondani, hogy az éves kereseti adatok, illetve a szolgálati idő kiesés miatt vagy egyéb okból lett-e kevesebb a megállapított nyugdíj összege a  vártnál. Gyakori eset hogy, sokan nem tudják elfogadni azt a tényt, hogy ha valaki egész életében minimálbért keresett  annak nem érdemes 60 éves kora után  még minimálbérért dolgozni. 

Mert ha tovább dolgozik, úgy a minimálbérrel még a hátralévő öt év alatt lecsökkenti az öregségi  nyugdíját. Előnyösebb számára  ha 60 -65 éves kora közt  az öregségi nyugdíjba vonulásig NYEST igényelni.

 Ezzel nem csökken az átlagkeresete és folyamatosan ellátásban részesül a nyugdíjba vonulásig.

Mi tehetünk, a nyugdíjba vonulás előtt, amivel elkerülhetjük, hogy a nyugdíjmegállapítást követően nem kelljen peres illetve jogorvoslati eljárást lefolytatni?

Első körben érdemes a nyugdíj igénylése előtt 3-5 évvel adategyeztetési eljárást lefolytatni.  Az adategyeztetés célja a nyugdíjba vonulást megelőzően a nyugdíjszámításhoz szükséges szolgálati idő valamint 1988.-tól a nyugdíjjárulék köteles kereseti adatok tisztázása és határozatba foglalása.

Abban az esetben, ha Ön rendelkezik ilyen határozattal, és szakemberhez fordul úgy kiszámítható az adott évben aktuális nyugdíjszorzókkal, hogy életkora és elismert szolgálati ideje alapján mekkora nyugdíjra számíthat.

Egy megfelelő szakember természetesen részletesen tudja tájékoztatni a nyugdíj előtt állót, illetve szakszerűen meghatározza a legelőnyösebb nyugdíjba vonulási időpontról. Ezen kívül fel tudja mérni, hogy a határozatban milyen hiányosságok vannak. Mindenkinek érdemes személyre szabottan szaktanácsot kérni, ahol felteheti a kérdéseit, illetve részletes tájékoztatást kap a teljes nyugdíjmegállapításra vonatkozóan.

Szerző : Szatmáry Tünde Katalin

+36308255476.

Loading

error: A tartalom védett.