Skip to content

Ügyintézés Azonnal

Nyugdíjba vonuláshoz kapcsolódó tények és tévhitek – 1. rész. 

nyugdij

Kérdések és válaszok ami  a nyugdíj  előtt állókat érinti.

Érdemes elolvasni  kérésekre és válaszokra épülő rövid  több részből álló összefoglalónkat amennyiben Ön  idén illetve pár éven belül szeretne nyugdíjba vonulni.

A nyugdíjba vonulás egy  élet munkájának a lezárása, illetve annak folytatása amennyiben a nyugdíj mellett dolgozni szeretne, éppen ezért nem mindegy hogy mikor vonul nyugdíjba  és  az sem hogy milyen összegű ellátásban fog részesülni.

Sok ember fejében  a nyugdíjba vonulás megelőző  években  fordulnak  meg  a következő kérdések.

Hány évet dolgozott összesen? Hány év szolgálati idővel rendelkezik illetve mikor vonulhat legkorábban nyugdíjba?

Minden esetben a lakhely szerint illetékes Kormányhivatalnál adategyeztetési  eljárás keretében határozatban ismeri el a biztosított munkában töltött éveit  azaz a szolgálati idejét.

Adategyeztető határozat megléte egyaránt  szükséges, a belföldi illetve a külföldi érintettségű nyugdíjak megállapításához.

Mikortól érdemes igényelni  a nyugdíjat, illetve mi az Ön  számára a legkedvezőbb nyugdíjba vonulási időpont? 

Mindenkinek más- más időpont a legmegfelelőbb a nyugdíjba vonulásra,  ez függ életkortól, egészségi állapotról, munkahelyi körülményektől és számos élet helyzettől.  Ezen kívül attól, hogy életes során  mennyit dolgozott és a ledolgozott évei alatt milyen összegű nyugdíj járulék köteles jövedelemre tett szert.

Lehet -e tudni  vagy előre tervezni, hogy a jelenlegi életkorban milyen összegű nyugdíjra számíthatunk? Természetesen igen, hiszen ha valaki rendelkezik adategyeztető határozattal amiben elismerték a szolgálati idejét, illetve 1988.-tól az éves kereseteit akkor előzetes nyugdíjszámítás végezhető amely világos képet ad hogy az addig ledolgozott évei és keresetei alapján mire számíthat.

Mennyi lesz a várható induló  nyugdíj összege? 

Ki lehet -e számolni a  megállapításra kerülő nyugdíj összegét még a nyugdíjigénylés előtt?

Minden évben ahogy idén is  március végén jelenek meg a valorizációs szorzók.  Ezekkel a nyugdíjszorzókkal még a nyugdíj igénylés előtt kiszámítható, hogy az érintett milyen összegű nyugdíjra számíthat. Ennek előnye hogy  előre látható a hivatal által megállapítandó nyugdíj összege, sőt amennyiben ezzel az igénylő nem elégedett akkor nem kezd bele felesleges nyugdíj igényléshez kapcsolódó több körös ügyintézéshez. Ezen kívül lehet, hogy 2-3 hét vagy hónap további munkaviszonnyal  egy teljes évvel magasabb szolgálati időt ér el ami nyugdíjnövelést eredményez. Az előzetes számításhoz szakember és speciális nyugdíjszámító program illetve számos szabály alkalmazása szükséges. 

Milyen összegű nyugdíjra számíthat idén az aki egész életében minimálbért keresett?

Aki egész életében a jogszabályban előírt minimálbér után fizette meg a  járulékot  kb 40  vagy több elismert szolgálati idővel rendelkezik az magas összegű nyugdíjra ne számítson. 

Kevesen tudják, hogy a  minimálbérnek hosszú távon nyugdíjcsökkentő hatása van. 

Van -e lehetőség a  nyugdíjba vonulás előtt  valamennyivel növelni a   várható nyugdíj összegét?

Természetesen igen, de a nyugdíjba vonulás előtt maximum 10-12 évvel ha hosszú távon magasabb összeg után fizeti valaki a nyugdíj járulékot. Az utolsó 2-3 évben már nem érdemes magasabb  összeg után nyugdíjjárulékot fizetni mert nem lesz nyugdíjnövelő hatása. A nyugdíj összegét 1988.-tól a nyugdíjba vonulást megelőző napig elért nyugdíjjárulékkal terhelt keresetek alapján számolják nem pedig az utolsó 5 év keresete alapján. 

Mire kell figyelni ha valaki Önállóan  kezd neki a nyugdíj igényléshez? Mit lehet tenni ha megszületik a nyugdíjmegállapító határozat és kevesebb a nyugdíj összege a vártnál?

A nyugdíj kérelem benyújtása előtt érdemes ellenőrizni az elismert szolgálati időt , illetve a nyugdíj összegét képező kereseti adatok, hiszen sokszor előfordul hogy hiányos  vagy kieső  szolgálati idő illetve téves  kereseti adatok miatt, alacsonyabb összegű nyugdíjba részesül az igénylő mint ami megilleti.  Sokan a nyugdíjmegállapító határozat kézhezvétele után sem látják át azt, hogy mi eredményezi az alacsonyabb összegű nyugdíjat a várnál, mivel a határozat bonyolult jogi szövegkörnyezete  az abban szereplő jogszabályok  értelmezése az átlagember számára nehézséget okoznak. 

Sokszor  érdemes  még a nyugdíjba vonulás előtt, vagy a nyugdíjmegállapító határozat átvételétől számított 15 napon belül szakemberhez fordulni, hiszen  ebben az esetben visszavonható a nyugdíj kérelem, vagy  módosítható a nyugdíjba vonulás időpontja. Fontos, hogy a  15 nap letelte után a nyugdíjmegállapítás időpontja  véglegessé válik ami azt jelenti, hogy évekkel később sem változtatható. 

Nyugdíjba vonuláshoz kapcsolódó kérdése van? Éljen a személyes vagy a csoportos konzultáció lehetőségével? illetve  vegye igénybe az előzetes nyugdíjszámítási szolgáltatásunkat. Készséggel állunk rendelkezésre minden héten hétfőtől szombatig előzetesen megbeszélt időpont alapján személyesen irodánkba illetve  online platformokon.

  Szatmáry Tünde Katalin 

+36308255476. 

Loading

error: A tartalom védett.