Skip to content

Ügyintézés Azonnal

2025. március végén jelentek meg az idei nyugdijszámitáshoz szükséges valorizaciós szorzók.

2025. március végén megjelentek és hatályban léptek az idei nyugdíjszámításhoz szükséges valorizációs szorzók, amik 13, 3%. -al emelkedtek. 

Az új szorzókkal  az igénylés előtt kiszámítható a nyugdíj összege.

Idén március 31.-én jelent meg az a kormányrendelet, amely tartalmazza a nyugdíjszámítás idei évre vonatkozó valorizációs szorzószámait. A szorzószámok hatályba lépését követően 15 napon belül vagyis 2025.04.15.-ig kell a Kormányhivataloknak a végleges nyugdíjat megállapítani azok részére  akik idáig nyugdíjelőlegben részesültek  a szorzószámok hiánya miatt. Az új szorzók kizárólag az idén január és december közti időpontban igényelt végleges nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátásokra vonatkoznak. Fontos, hogy a  2025-ben nyugdíjba vonulók esetén a nyugdíj összegszerű megállapításánál a 2023-as év illetve az azt megelőző évek átlagkereseteit figyelembe véve igazítják a 2024-as év  nettó kereseti szintjéhez.  Az idei nyugdíjszorzók által  a nyugdíjszámítás alapjául szolgáló nettó életpálya  átlagkeresetének összege 13,3%.-al nő.

Idén előreláthatólag 2,5 %.-os gazdasági növekedéssel, 5-5,5%.-os mértékű inflációval számolhatunk. 

Külföldön és belföldön dolgozó magyarok nyugdíjmegállapítása az idei szorzószámokkal történik abban az esetben, ha a nyugdíj megállapítás  2025.január és december közti időszakra esik. (Természetesen  az új szorzók a tavalyi évi ellátások megállapítására nem vonatkoznak.) Továbbra is van lehetőség utólag a nyugdíjra jogosító feltételek fennállása esetén visszamenőleg hat havi nyugdíj megállapítását kérni. 

Mitől függ a végleges nyugdíj összege?

A nyugdíjigénylés lehetősége idén az 1960.-ban született férfiakat és nőket érinti, akik öregségi nyugdíjba vonulnak,  valamint azokat a hölgyeket, akik a Nők (40 éves) kedvezményes nyugdíját szeretnék igénybe venni, illetve  a korhatár előtti ellátásra vonatkozó igényeket. 

Természetesen azok a  nyugdíj előtt állók, aki visszamenőleges hatályú nyugdíjba vonulást választják, a jelenlegi szorzószámok ismerében előzetes számítások elvégzését követően megfontoltan dönthetnek arra vonatkozóan, hogy számunkra a tavalyi vagy idei megállapítás a kedvezőbb.   Számos esetben a várható nyugdíj összegére vonatkozóan hasonló életpályán belül is eltérés tapasztalható. Fontos tudni, hogy a végleges nyugdíj összegét befolyásoló egyik tényező az elismert szolgálati idő, (naptári napra lebontva mennyit dolgozott az érintett a nyugdíj igénylést megelőző napig), a másik pedig a ledolgozott szolgálati évek alatt milyen összegű nyugdíjjárulék köteles jövedelemre tett szert. 

A nyugdíj összegének harmadik tényezője, hogy a  nyugdíjba vonulás időpontjában milyen magasak az érvényben lévő nyugdíjszorzók, amelyek alkalmazásával megállapítják az induló nyugdíj összegét.

Sokan nem tudják, hogy a nyugdíjmegállapításánál nem az utolsó öt év átlagkereset, hanem 1988.-tól a nyugdíjba vonulást megelőző napig szerzett  bruttó nyugdíjjárulék köteles éves  keresetek összességét veszik figyelembe.

Kiszámolható -e a nyugdíjigénylés előtt, hogy milyen összegű ellátásra számíthat az igénylő?

Természetesen amennyiben rendelkezik adategyeztető határozattal, amelybe elismerték a ledolgozott éveit vagy is a szolgálati idejét, valamint 1988.-tól az éves keretek, amiből nyugdíjjárulék levonás történt. Ezen kívül a számításhoz szükségesek a határozat utáni években szerzett bruttó éves keresetek egészen a nyugdíjba vonulást megelőző időpontig. 

Mi szükséges az előzetes nyugdíjszámításhoz?

Szeretném felhívni a figyelmet, hogy a nyugdíjmegállapításhoz és az előzetes nyugdíjszámításhoz nélkülözhetetlen az adategyeztetési eljárás lefolytatása, amelynek eredményeként a nyugdíjmegállapító szerv határozatban ismeri el a biztosított személy szolgálati idejét illetve 1988.-tól azokat az éves kereseti adatokat, amelyből a nyugdíjjárulék levonása és befizetése megtörtént.

(Minden biztosított esetén a hivatal által  kiadott határozatban szerepelnek a biztosított által ledolgozott évek  naptári napra meghatározva 1988.-tól a nyugdíjjárulékkal terhelt  kereseti adatokkal együttesen.)  Például ha határozat pld: 2022.12.31.-ig tartalmazza az adatokat, akkor az előzetes számításhoz szükséges a 2022, 2023, 2024.- éves bruttó nyugdíjjárulékkal terhelt éves kereset a 2025-ös évben a nyugdíjigénylést megelőző napig. Így előre több megjelölt időpontra is elvégezhető a nyugdíjkalkuláció.

Javasolt az adategyeztetés eredményeként született határozatot tartalmának helyességét minden esetben részletesen ellenőrizni, mert amennyiben pontatlanok vagy hiányosak a feltüntetett szolgálati idő illetve kereseti adatok, ezek a  későbbiekben kevesebb összegű nyugdíjat eredményezhetnek. Amennyiben a határozat kézhezvételét követően eltérést tapasztalunk az adatok áttekintését követően érdemes a határozat kézhezvétele után 30 napon belül bírósági eljárás helyett felülvizsgálati kérelemmel élni. 

Mivel a nyugdíj egy életre szóló döntés, a nyugdíjba vonulás időpontjának meghatározása, megfontolást igényel, utólag hónapok, illetve évek elteltével a nyugdíj vonulás időpontja nem módosítható. A nyugdíjmegállapítás időpontja és a megállapított nyugdíj összege jogerős határozatba kerül rögzítésre, a nyugdíj összegét érintő szolgálati időkre vagy a nyugdíjszámítás alapját képező jövedelmekre tekintettel indokolt esetben, időkorlát nélkül felülvizsgálati kérelem terjeszthető elő. 

Kinek mikor és milyen esetekben érdemes előzetes nyugdíjszámítás kérni?

Kiemelten ajánljuk az előzetes nyugdíjszámítást az idei illetve a jövő évben nyugdíjba készülők számára, mivel az adategyeztető határozatból elvégzett nyugdíjszámítás után, személyre szabott szaktanácsot tudunk adni, amivel magasabb összegű nyugdíjra tehet szert, így a lehető legtöbbet tudja hosszú távon kihozni a nyugdíjából.

Másodsorban érdemes előzetes számítást végezni, illetve előre tervezni azoknak is,  akik időben szeretnének felkészülni nyugdíjas éveikre. 

 A várható nyugdíj összeg növelésére van lehetőség  amiről  világos képet az adategyeztetési eljárás lefolytatása után illetve az előzetes nyugdíjszámítást követően  kap.

Hosszú távon nyugdíjnövelő lehetőségek például magasabb összegű jövedelem, vállalkozók esetén emelet összegű munkabér,  vagy járulék alapot képező jövedelem  is eredményezheti esetleg jubileumi jutalom, végkielégítés és minden olyan nagyobb összegű kifizetés, amelyből nyugdíjjárulék kerül levonásra és megfizetésre. 

Mikor kaphat végleges nyugdíjat az aki belföldön és külföldön is dolgozott?

Azok a belföldön és külföldön élő és dolgozó magyarok, akik az idei év elejétől kérték nyugdíjazásukat, illetve  az év hátralévő részében szeretnének a nők kedvezményes (40) éves nyugdíját választani, illetve  a korhatáros öregségi nyugdíjba vonulás lehetőségével élni   kizárólag a most megjelent szorzószámok illetve a külföldön szerzett szolgálati idő visszaigazolását követően történik meg részükre a  végleges összegű nyugdíj megállapítása. 

A magyar nyugdíjmegállapító szerv a külföldön ledolgozott időszakok vonatkozásban minden esetben kizárólag az ügyben illetékes külföldi nyugdíjbiztosító által megküldött igazolást tekinti hivatalosnak és ennek beérkezését követően áll módjában végleges összegű nyugdíjat megállapítani. Ügyfél által beszerzett igazolásokat a hivatal átveszi, de a társszerv válaszáig nem hoz döntést az ügyben.

Amennyiben Önben saját ügyére vonatkozóan nyugdíjba vonulással, vagy a várható nyugdíj összegre vonatkozó kérdés merülne fel, úgy forduljon hozzánk bizalommal. Személyre szabott tanácsot, illetve előzetes nyugdíjszámítás lehetőségét is tudjuk biztosítani magánszemélyek és cégek részére.

Cégcsoportok, baráti társaságok,  részére előzetesen egyeztettet  időpontban csoportos konzultációt ajánlunk új irodánkban vagy online platformon.

Abban az esetben ha Ön  teljes körű nyugdíjügyintézési szolgáltatásunkat veszi igénybe, akkor a szolgáltatás részeként biztosítjuk a  hivatal által megállapított nyugdíj összegszerű ellenőrzését is. 

 Ebből kifolyólag évek múlva sem kell azon gondolkodnia, hogy a ledolgozott évei és a tényleges jövedelmei után megfelelő összegű nyugdíjban részesül -e vagy kevesebb összegű nyugdíjat kap-e mint amennyi megilleti. 

Szerző: Szatmáry Tünde Katalin www.ugyintezesazonnal.hu 
+36308255476

Loading

error: A tartalom védett.